770 Osnove upravnega postopka

• Študijski program in stopnja: visokošolski strokovni študijski program Uprava 1. stopnja
  • Tip predmeta: Obvezni
  • Število ur predavanj: 60
  • Vaje: 30
  • Druge oblike študija: 30
  • Samostojno delo: 120
  • Nosilec: dr. Polona Kovač

1. Cilji in kompetence

Cilji:

• Študent pozna temelje upravnega procesnega prava;
  • uporabi znanje za povezovanje načel in operativnih pravil v praksi, tako da izdela določene tipske akte v postopku in opravi posamezna dejanja;
  • reši lažje probleme v upravnem postopku;
  • razume namen upravnega postopka in sistem sodnega nadzora nad zakonitostjo konkretnih upravnih aktov oz. upravo, tako da analizira določene primere,
  • zna pojasniti postopke v angleškem kot tujem strokovnem jeziku.

Kompetence:

• razumevanje splošnih elementov in strukture upravnega postopka ter varstva javne koristi in pravic strank,
  • sposobnost za reševanje konkretnih postopkovnih strokovnih problemov,
  • razvoj veščin vodenja upravnih postopkov v enostavnejših zadevah,
  • sposobnost analize lažjega procesnega problema in oblikovanja predloga rešitve,
  • zmožnost strokovne komunikacije, tudi  v angleškem kot tujem strokovnem jeziku, in razvoj upravne etike.

• Umestitev upravnega procesnega prava in upravnih postopkov v razvoju družbe. Dobra uprava.
  • Pojem upravne zadeve in javnega interesa. Subsidiarna in smiselna raba ZUP. Splošni in posebni upravni postopki.
  • Temeljna načela ZUP kot standardi. Njihova uporaba v izbranih primerih.
  • Udeleženci postopka: upravni organ/uradna oseba, stranke idr.
  • Komuniciranje v postopku – posamična pravila in uporaba v praksi.
  • Roki, red in stroški postopka - pravila in primeri.
  • Faze in akti postopka na prvi stopnji.
  • Obravnava vlog ter priprava in odprema aktov organa v tipičnih  procesnih položajih.
  • Odločbe in sklepi: vrste, sestavine, značilnosti.
  • Pravna sredstva. Postopek s pritožbo. Temelji izvršbe.
  • Oblike in temeljna pravila o sodnem nadzoru nad posamičnimi upravnimi akti.
  • Izbrana pravila in primeri iz prakse v tipičnih posebnih upravnih postopkih.

3. Temeljna literatura in viri

• Jerovšek, T., in Kovač, P. (2010): Upravni postopek in upravni spor, Fakulteta za upravo, Ljubljana, 300 str.
  • Kovač, P., in Sever, T. (2010): Praktikum za upravni postopek in upravni spor, Fakulteta za upravo, Ljubljana, 80 str.
  • Breznik, J., et al. (2008): ZUP s  komentarjem, GV založba, Ljubljana, izbranih cca100 str.
  • Upravna svetovalnica. www.fu.uni-lj.si/mediawiki/index.php.
  • Statskontoret (2005): Principles of Good Administration in the Member States of the European Union, available at <http://www.statskontoret.se/upload/Publikationer/2005/200504.pdf>. 20 str.
  • Rose-Ackerman, S., in Lindseth P.L., et al. (2011): Comparative Administrative Law, Edward Elgar, Cheltenham, Northampton, izbranih cca 20 str.

4. Predvideni študijski rezultati

• Študent bo teoretično znanje, temeljna načela in pravila ZUP uporabil zmožen uporabiti pri  vodenju lažjih postopkov oz. opravljati posamezna procesna dejanja in pripravljati osnovne akte v postopku. Znal bo samostojno reševati lažje postopkovne probleme. Znal bo uporabiti upravni postopek v procesu dela v upravi in s strankami ter pri tem razumel pomen sodnega nadzora nad upravo.
  • Študent izdela slovensko- angleški glosar strokovnih izrazov iz literature in jih uporabi pri pojasnjevanju postopkov v angleškem jeziku.

5. Metode poučevanja in učenja

• Predavanja,
  • vaje,
  • e-učenje,
  • študije primerov,
  • gostujoča predavanja iz prakse,
  • seminar z medpredmetnim sodelovanjem ,
  • tutorstvo.

6. Načini ocenjevanja

• Aktivno sodelovanje (predavanja, e-učenje, forum, medpredmetno povezovanje (glosar ali esej) ...) (20 %)
  • Medsemestrska praktična naloga (20 %)
  • Obvezni pisni izpit oz. po potrebi ali izjemoma ustni zagovor (60 %)

Pri oblikovanju ocene predmeta se upoštevajo rezultati tistih delnih obveznosti, ki jih študent pridobil do roka za katerega je razpisana časovna obveznost (pisni ali ustni izpit).