640 Gospodarsko statusno pravo

• Študijski program in stopnja: visokošolski strokovni študijski program Uprava 1. stopnja
  • Tip predmeta: Obvezni
  • Smer: Poslovna uprava
  • Število ur predavanj: 45
  • Vaje: 30
  • Druge oblike študija: 15
  • Samostojno delo: 90
  • Nosilec: dr. Valentina Franca

1. Cilji in kompetence

Cilji:
Študent:

• spozna temelje pravne ureditve gospodarskega sistema in gospodarskih subjektov
  • analizira statusne značilnosti gospodarskih družb
  • razčleni postopek ustanovitve gospodarskih družb
  • poišče podobnosti in razlike med statusnimi značilnostmi pravnih oseb javnega, zasebnega in tretjega sektorja
  • reši zahtevne strokovne in delovne probleme

Kompetence:

• poznavanje in razumevanje utemeljitve in razvoja gospodarskega statusnega prava
  • razumevanje elementov in strukture gospodarskih družb
  • pridobivanje in uporaba informacij s področja gospodarskega prava
  • prepoznanje, analiziranje in reševanja problemov iz prakse in stroke
  • zmožnost sporazumevanja med in s strokami

• Temeljni pojmi in koncepti (zasebni sektor, zasebno pravo, civilno pravo, gospodarsko pravo, gospodarsko statusno pravo, gospodarska družba, podjetje)
  • Razvoj in viri gospodarskega prava
  • Država, trg in gospodarski subjekti
  • Statusne značilnosti gospodarskih družb (dejavnost, pravna sposobnost, odgovornost, firma, sedež, zastopanje, registracija)
  • Podjetnik
  • Osebne družbe