633 Razvoj informacijskih sistemov

• Študijski program in stopnja: Visokošolski strokovni študijski program Uprava 1. stopnja
  • Tip predmeta: Obvezni
  • Število ur predavanj: 60
  • Vaje: 30
  • Druge oblike študija: 30
  • Samostojno delo: 120
  • Nosilec: mag. Anamarija Leben

1. Cilji in kompetence

Študent:

• razume vlogo IS v modernih organizacijah,
  • razume vlogo poslovnih procesov v upravnem poslovanju,
  • razlikuje temeljne koncepte in pristope analize in prenove poslovnih procesov v upravi,
  • razume in uporabi osnovne metodološke koncepte, tehnike in metode analize, načrtovanja, gradnje in uvajanja informacijskih sistemov v upravnih sistemih,
  • na praktičnih primerih demonstrira ugotavljanje informacijskih potreb izbranega področja.

Kompetence:

• razumevanje razvoja informacijskih sistemov kot nadgradnja znanja, pridobljenega pri predmetu Osnove informatike,
  • sposobnost analize poslovnih procesov z vidika ugotavljanja njihovih informacijskih potreb ter njihove nadaljnje informatizacije,
  • usposobljenost za modeliranje podatkovnih in procesnih značilnosti poslovnih procesov na ravni, ki omogoča nadaljnji razvoj ustreznih informacijskih sistemov,
  • sposobnost sodelovanja v projektnih skupinah za analizo poslovnih procesov v upravi, razvoj informacijskih sistemov, sodelovanje z zunanjimi izvajalci,
  • obvladovanje elementov projektnega pristopa pri vodenju informacijskih projektov.

• Vloga IS v modernih organizacijah
  • Ključni problemi razvoja informacijskih sistemov
  • Metodologije analize, načrtovanja in gradnje IS
  • Logično modeliranje IS
  • Modeliranje podatkov
  • Model entiteta-povezava
  • Razvoj E-R modela
  • Modeliranje postopkov
  • Razvoj procesnega modela
  • Osnove izvedbenih podatkovnih modelov
  • Organizacijski vidiki razvoja IS
  • Elementi projektnega pristopa pri razvoju informacijskih sistemov

3. Temeljna literatura in viri

• KOVAČIČ, Andrej, BOSILJ VUKŠIČ, Vesna. (2005). Management poslovnih procesov (izbrana poglavja). Ljubljana: GV Založba.
  • VINTAR, Mirko, GRAD, Janez (ur.) (2004). E-uprava: izbrane razvojne perspektive (izbrana poglavja). Ljubljana: Fakulteta za upravo.
  • WESKE, Mathias. (2007). Business Process Management: Concepts, Languages, Architectures (izbrana poglavja). Berlin: Springer-Verlag. Dostopno na spletu.
  • SHELLY, B. et al. (2005). Systems Analysis and Design (izbrana poglavja). Thomson Course Technology.
  • Ministrstvo za javno upravo (2011). Enotna metodologija razvoja informacijskih sistemov – EMRIS. Spletno mesto EMRIS. Dostopno na: www2.gov.si/mju/emris.nsf (4. 2. 2011)

4. Predvideni študijski rezultati

Študent je usposobljen za analizo poslovnih procesov v organizaciji, opredelitev njihovih informacijskih potreb, ocenitev možnosti njihove informatizacije, oblikovanje podatkovnega in procesnega modela, aktivno sodelovanje pri izvedbi projekta.

5. Metode poučevanja in učenja

• Predavanja: študentje na predavanjih pridobijo osnovna teoretična in aplikativna znanja z obravnavanega področja.
  • Vaje: na vajah študentje pridobljeno teoretično znanje uporabijo na konkretnih praktičnih primerih.
  • Seminarska naloga: študentje pridobljeno znanje uporabijo na izbranem študiju primera v obliki seminarske naloge. Obdelani praktični primeri v seminarskih nalogah se
    predstavijo ostalim študentom ter z njimi prediskutirajo in kritično ovrednotijo.

6. Načini ocenjevanja

• Pisni in/ali ustni izpit (lahko se opravi z dvema kolokvijema) (60 %)
  • Seminarska naloga s predstavitvijo (30 %)
  • Ostale oblike (e-izobraževanje, aktivno sodelovanje pri predavanjih in vajah) (10 %)