641 Ekonomika javnih podjetij in zavodov

• Število ur: 75
  • Nosilec: dr. Primož Pevcin

1. Namen predmeta

• predstaviti osnovno razumevanje ekonomike in delovanja (javnih) podjetij, zavodov ter drugih nepridobitnih organizacij, ki služi kot izhodišče za razumevanje njihovega gospodarjenja ter načrtovanja
  • seznaniti študente z bistvenimi temeljnimi ekonomskimi kategorijami in izkazi v računovodstvu javnih podjetij in zavodov.

• Opredelitev (javnih) podjetij in zavodov
  • Pojem podjetniške ekonomike
  • Poslovni proces, prvine in sredstva podjetja ter teorija podjetja
  • Podjetniške finance in trošenje ter vezava sredstev
  • Določanje lastne cene in prodajne cene proizvodov/storitev
  • Računovodska analiza bilanc podjetij in zavodov
  • Računovodsko obračunavanje, predračunavanje in analiziranje v podjetjih in zavodih
  • Lastninska razmerja in upravljanje javnih podjetij in zavodov
  • Strateško-poslovne odločitve v javnih podjetjih in zavodih
  • Javno-zasebna partnerstva in koncesije ter pomen podjetij in zavodov
  • Ugotavljanje uspešnosti in smotrov delovanja javnih podjetij in zavodov
  • Investicijska ekonomika in analiza poslovanja v podjetjih in zavodih

3. Študijska literatura

• Pevcin, P.: Ekonomika javnih podjetij in javnih zavodov. Fakulteta za upravo, predvidena izdaja 2008 150 str.
  • Ott, S.J.: The nature of the nonprofit sector. Westview Press, 2001, poglavja iz ekonomskih in političnih teorij delovanja neprofitnih organizacij, 60 str.
  • Jones, T.: Business economics and managerial decision making, Wiley, 2004, izbrana poglavja iz teorije firme in strateškega odločanja v podjetju, 140 str.
  • Anthony, R.N. in L.K. Breitner: Essentials of Accounting, Prentice Hall, 2006, zbrana poglavja iz tematike računovodskih izkazov, 50 str.

4. Obveznosti študenta

• Pogoj za vključitev v delo je poznavanje osnovnih ekonomskih in statistično-matematičnih pojmov
  • Pogoj za pristop h končnemu pisnemu izpitu je izdelana in predstavljena seminarska naloga ter udeležba in aktivno sodelovanje na predavanjih, seminarjih in vajah

5. Oblika preverjanja in ocenjevanja znanja

Pisni izpiti, neobvezen kolokvij.