638 Informatika v upravi

• Število ur: 75
  • Nosilec: dr. Mitja Dečman

1. Namen predmeta

• predstaviti študentom najpomembnejše značilnosti in posebnosti uporabe informacijske tehnologije v upravi
  • obrazložiti temeljne informacijske sisteme
  • predstaviti osnove normativne ureditve elektronskega poslovanja uprave ter varovanja osebnih podatkov.

• Kronološki pregled razvoja informacijskih sistemov v upravi
  • Značilnosti elektronskega poslovanja uprave in e-uprava
  • Oris normativne ureditve elektronskega poslovanja uprave
  • Temelji varstva osebnih podatkov in dostop do informacij javnega značaja v pogojih elektronskega poslovanja
  • Javni elektronski portali
  • Predstavitev temeljnih informacijskih sistemov in registrov
  • Ravnanje z dokumentarnim gradivom v upravi
  • Zakonska ureditev varovanja in zaščite podatkov v upravi

3. Študijska literatura

• Vintar, M.: Informatika v upravi, študijsko gradivo, Fakulteta za upravo, 2007, 420 str.
  • Predpisi s področja elektronskega poslovanja uprave, varovanja osebnih podatkov in dostopa do informacij javnega značaja (Slovenija, EU).
  • Leben, Anamarija in Bohanec, Marko: Koncept aktivnega portala življenjskih situacij. V: Mirko, Vintar in Grad, Janez (ur.): E-uprava: Izbrane razvojne perspektive. Fakulteta za upravo, 2004, 20 str.
  • Leben, Anmarija in Kunstelj, Mateja: E-portali in življenjske situacije. V: Mirko, Vintar in Grad, Janez (ur.): E-uprava: Izbrane razvojne perspektive. Fakulteta za upravo, 2004, 20 str.
  • Vintar, M. in Grad, J. (ur.) (2004): E-uprava: izbrane razvojne perspektive. Fakulteta za upravo, 2004, izbrana poglavja, 100 str.

4. Obveznosti študenta

Opravljen izpit iz Osnove Informatike in Razvoja informacijskih sistemov.

5. Oblika preverjanja in ocenjevanja znanja

• Izpit je v pisni, izjemoma v ustni obliki. Ocena se sestoji iz ocene teoretičnega dela, seminarske naloge in seminarja.
  • Študentje, ki obiskujejo predavanja imajo možnost, da opravijo teoretični del izpita z dvema kolokvijema.