629 Upravni postopek in upravni spor

• Število ur: 90
  • Nosilec: dr. Polona Kovač

1. Namen predmeta

• Poznati in razumeti različne postopke za uveljavljanje pravic oz. naložitev obveznosti na upravnih področjih.
  • Na temelju pozitivnopravne ureditve in sodnih judikatov spoznati dovoljeno procesno odločanje v upravnem procesnem pravu ter pravni položaj organa in stranke v nastali procesni situaciji.
  • Poznati in razumeti sistem sodnega nadzora nad zakonitostjo konkretnih upravnih aktov s poudarkom na upravnem sporu.

• Uvodna pojasnila (umestitev upravnega procesnega prava, splošni in posebni upravni postopki, nadzor nad izvajanjem ZUP)
  • Pojem upravne zadeve in temeljna načela
  • Udeleženci postopka
  • Roki, red in stroški postopka
  • Ugotovitveni postopek
  • Dokazni postopek
  • Odločbe in sklepi
  • Pravna sredstva (pritožba, izredna pravna sredstva)
  • Izvršba
  • Izbrani posebni upravni postopki
  • Upravni in socialni spor ter ustavnosodno varstvo

3. Študijska literatura

• Jerovšek, T. (2007): Upravni postopek in upravni spor, Fakulteta za upravo, Ljubljana, 218 str.
  • Jerovšek, T., in Kovač, P. (2008): Posebni upravni postopki, Fakulteta za upravo, Ljubljana, strani 22-23, 163-277.
  • Administration and you, Principles of administrative law concerning the relations between administrative authorities and private persons, Council of Europe. Strasbourg (1998), izbrana poglavja, 100 str.
  • Grafenauer, B., in Breznik, J. (2005): Upravni postopek in upravni spor, GV Založba, Ljubljana, 100 str.
  • Jerovšek, T., Trpin, G. (ur.) et al. (2004): Zakon o splošnem upravnem postopku s komentarjem, Inštitut za javno upravo pri Pravni fakulteti v Ljubljani in Nebra, Ljubljana, 100 str.

4. Obveznosti študenta

Pogoj za vključitev v delo je vpis v letnik študija in opravljen izpit iz predmeta Upravno pravo.

5. Oblika preverjanja in ocenjevanja znanja

• Ustni ali pisni izpiti, predhodno kolokvij z do 20 % vrednosti izpitne ocene.
  • Kreditno ovrednotenje posameznih študijskih dosežkov v okviru individualnega dela (sodelovanje pri raziskavah, projektno in terensko delo) na podlagi poročil o delu oz. problemskih nalog z do 30 % vrednosti izpitne ocene.