622 Osnove statistike

• Nosilec: dr. Jože Benčina

1. Namen predmeta

Cilji:

• študentje poznajo osnovne statistične pojme deskriptivne statistike, analize časovnih vrst, povezanosti in gospodarskega računa ter jih znajo uporabiti za reševanje problemov,
  • reševanja problemov se lotevajo sistematično s primerno natančnim načrtovanjem z vsebinsko in metodološko utemeljitvijo problema, podprto z ustreznimi viri,
  • metode izbirajo glede na vrsto problema in njihovo uporabo skrbno načrtujejo, pri tem učinkovito uporabljajo informacijsko komunikacijsko tehnologijo,
  • pri opisovanju in analizi obravnavanih pojavov upoštevajo vsebino in jih razložijo z analizo vzrokov ter ustrezno vsebinsko interpretacijo.

• Definicija statistike, statistično preučevanje, viri statističnih podatkov in prikazovanje statističnih podatkov
  • Relativna števila
  • Frekvenčne porazdelitve in kvantili
  • Srednje vrednost in agregatni indeksi
  • Mere variabilnosti, asimetrije ter sploščenosti
  • Analiza časovnih vrst
  • Analiza odvisnosti med množičnimi pojavi - korelacija
  • Analiza odvisnosti med množičnimi pojavi - regresija
  • Osnove vzorčenja - normalna porazdelitev, vzorec, statistična signifikatnost
  • Osnove gospodarskega računa
  • Obrestni račun
  • Vrednotenje investicij

3. Študijska literatura

• Seljak, Janko: Statistika v javni upravi. Ljubljana: Visoka upravna šola, 2000, 318. str.
  • Devjak, Srečko: Kvantitativne metode za analize v upravi. Ljubljana: Visoka upravna šola, 2001, poglavja 1 - 3, 140 str.
  • Rosenberg, Kenneth M.: The Excel Statistics Companion. Belmont: Thomson Higher Education, 2007, poglavja 1, 3 in 6, 40 str.
  • Aron, Arthur, Aron, Elaine N., Coups Elliot J.: Statistics for the Behavioral and Social Sciences, A Brief Course, 4th ed. New Jersey, Pearson Education, Inc., 2008, poglavja 4 - 7, 112 str.

4. Obveznosti študenta

• pogoj za vključitev v delo je vpis v letnik študija
  • pogoji za pristop k izpitu: realizirane kratke praktične naloge
  • pogoji za pristop k zagovoru izdelka skupinskega dela - študija primera - opravljen izpit oziroma kolokviji, oddana študija primera.

5. Oblika preverjanja in ocenjevanja znanja

• pisni/ustni izpiti,
  • kolokviji,
  • kratke praktične naloge, izdelek skupinskega dela (študija primera) in njegova predstavitev