436 Ekonomika javnih podjetij in javnih zavodov

• Število ur: 75
  • Nosilec: dr. Zdravko Pečar

1. Namen predmeta

Predmet naj zagotovi osnovno razumevanje ekonomike podjetij, ki služi kot izhodišče za razumevanje gospodarjenja javnih podjetij, zavodov, društev in drugih neprofitnih organizacij na različnih področjih. V svetu postaja neprofitni sektor z dobrim managementom, namesto donedavnih državnih izvajalcev, najpomembnejši izvajalec javnih storitev.

Namen predmeta je, da slušatelji obvladajo:

• razumevanje delovanja podjetja kot osnovnega mikroekonomskega sistema;
  • poznavanje podjetniške ekonomike in njenih temeljnih zakonitosti;
  • uporabo mikroekonomskih tehnik za planiranje, organiziranje, finansiranje, marketing, razvoj in management v profitnih in neprofitnih organizacijah;
  • primerjave privatnih in javnih poslovnih sistemov za izvajanje storitev in izbrana področja družbene politike (social policy), ki vplivajo na te organizacije;
  • vsebino zgodovinskih, zakonskih in političnih vprašanj, ki oblikujejo ekonomiko organizacij v javnem sektorju v različnih družbanih okoljih;
  • praktične izkušnje na osnovi reševanja različnih primerov iz prakse;
  • izdelavo individualnega projekta, ki obravnava lokalno organizacijo za izvajanje javnih storitev (case study).

Splošne in predmetno-specifične kompetence

Študent bo pridobil znanje in razumevanje s področja Ekonomike javnih podjetij in javnih zavodov, ki mu bo dobra nadgradnja srednješolske izobrazbe. Usposobil se bo za učinkovito delo v organizacijah kot tudi v državni in javni upravi. Svoje znanje bo znal prenašati tako na poznavalce kot na tiste, ki jim to področje ni blizu. Predvsem pa bo pridobil učinkovito podlago za univerzitetni študij.

• Ekonomika podjetij
  • Opredelitev javnih podjetij in zavodov
  • Poslovni procesi
  • Poslovne prvine
  • Poslovna sredstva
  • Trošenje sredstev in vezava sredstev
  • Določanje lastne cene
  • Lastninska razmerja
  • Oblike koncesij in javno/zasebnega partnerstva
  • Ugotavljanje uspeha in uspešnosti
  • Investicije
  • Analiza poslovanja

3. Študijska literatura in viri

a) obvezna literatura in viri

• Pučko D., Rozman R.: Ekonomika in organizacija podjetja, Ekonomska fakulteta, Ljubljana , 1993.
  • Brown J., D. S. Silbey: The theory of public utility pricing. Cambridge, London, New York, New Rochelle, Cambridge University Press. Melbourne, Sidney, 1986.

b) dodatna literatura in viri

• Auerbach A. J., M. Feldstein (urednika): Handbook of Public Economics. Amsterdam, Oxford: North Holland, New York, 1985.
  • Brown J., D. S. Silbey: The theory of public utility pricing. Cambridge , London , New York , New Rochelle , Cambridge University Press. Melbourne, Sidney , 1986.
  • Parris H., P. Pestieau, Saynor P.: Public Enterprise in Western Europe . London , Sydney , Wolfeboro , New Hampshire: Croom Helm, 1987.
  • Argenti J.: Your Organization: What is it for?, McGraw-Hill Book Company, New York , 1993.
  • Hrovatin N., Ekonomika javnega podjetja (učbenik v pripravi, izid predvidoma 2003).

4. Obveznost študentov

Aktivna udeležba na predavanjih, vajah in seminarjih.

5. Oblike preverjanja in ocenjevanja znanja

Skupna ocena pri predmetu se določi kot seštevek točk štirih delov: (i) pisnega izpita (70%), (ii) seminarske naloge (15%), (iii) kolokvija iz računskih nalog (10%) in (iv) udeležbe na vajah (5%).