435 Razvoj informacijskih sistemov

• Nosilec: dr. Mirko Vintar
  • Sodeluje: mag. Mateja Kunstelj, Anamarija Leben

1. Namen predmeta

Informacijski sistemi predstavljajo organizacijsko in tehnološko platformo, ki zagotavlja potrebne informacije za delovanje in upravljanje poljubne organizacije. V drzavni upravi in javnem sektorju nasploh, kjer je ze temeljna dejavnost organizacij in organov izrazito informatizirana pa je pomen IS še toliko vecji. Prakticno vsi zaposleni v upravi pri svojem delu redno uporabljajo razlicne informacijske sisteme. V sodobnih organizacijah je razvoj in posodabljanje informacijskih sistemov ena od prioritetnih, stalnih nalog vseh zaposlenih in menedzmenta. Temeljna metodološka znanja s podrocja analize, nacrtovanja in gradnje informacijskih sistemov so predpogoj za uspešno sodelovanje v teh procesih.

Namen predmeta je predstaviti študentom vlogo IS v modernih organizacijah ter osnovne metodološke koncepte, tehnike in metode analize, nacrtovanja, gradnje in uvajanja informacijskih sistemov v upravnih sistemih. Poudarek je na prakticnem prikazu ugotavljanja informacijskih potreb izbranega podrocja ter logicnega snovanja IS na konkretnih primerih.

Splošne in predmetno specifične kompetence

Študentje bodo v okviru predmeta razširili in poglobili znanje in razumevanje razvoja informacijskih sistemov, kot nadgradnjo znanja pridobljenega skozi srednješolsko izobraževanje in se seznanjali z najnovejšimi trendi razvoja na obravnavanem področju. To znanje jim omogoča na profesionalen način razpravljati in reševati probleme, s katerimi se srečujejo v praksi. Usposobili se bodo tudi za zbiranje in interpretacijo ter kritično analizo zbranih podatkov ter njihovo vrednotenje. Pridobljeno znanje mu omogoča učinkovito podlago za nadaljevanje študija na univerzitetnem programu.

• Vloga IS v modernih organizacijah
  • Ključni problemi razvoja informacijskih sistemov
  • Metodologije analize, načrtovanja in gradnje IS
  • Logicno modeliranje IS
  • Modeliranje podatkov
  • Model entiteta-povezava
  • Razvoj E-R modela
  • Modeliranje postopkov
  • Razvoj procesnega modela
  • Objektno orientirana analiza in zasnova IS
  • Uvajanje in vzdrzevanje IS
  • Organizacijsko-kadrovski vidiki razvoja IS

3. Študijska literature in viri

a) obvezna literature in viri

• Vintar, M., Kovacic, A.: Nacrtovanje in gradnja informacijskih sistemov, DZS, Ljubljana, 1994
  • Zborniki srecanj: ''Dnevi slovenske uprave''
  • Zborniki srecanj: ''Dnevi slovenske informatike''
  • Zborniki srecanj: ''INDO'' (Informatika v drzavnih organih)
  • Revija 'Uporabna informatika'
  • Zapiski s predavanj
  • M. Vintar: Informacijski sistemi, študijsko gradivo, 2003

4. Obveznost študentov

Obvezna vsaj 75% udeležba na vajah ter izdelava seminarske naloge

5. Oblika preverjanja in ocenjevanja znanja

Izpit je v pisni in ustni obliki. Za pozitivno oceno je potrebno doseči 60 %. Ustni izpit študentje opravljajo, če dosežejo med 56 in 60 % točk. Kolokviji se določijo po dogovoru s profesorjem. Uspešno opravljena kolokvija se štejeta za pozitivno opravljen izpit.