431 Gospodarsko statusno pravo

• Število ur: 75
  • Nosilec: mag. Nikolaj Abrahamsberg

1. Namen predmeta

Študent bo pri predmetu dobil temeljno znanje o pravni ureditvi gospodarskega sistema, ki postaja vse pomembnejše področje delovanja državne oziroma javne uprave. Predmet obravnava gospodarske subjekte in njihove statusne lastnosti ter pravno opredeljeno vlogo države na gospodarskem področju, to je načine neposrednega urejanja gospodarstva, urejanje trga, varstvo konkurence, varstvo potrošnikov, varstvo gospodarskih javnih interesov, pregled in nadzor nad subjekti in urejanje sporov med gospodarskimi subjekti.

Splošne in predmetno specifične kompetence

Študent mora biti sposoben najti pravne vire in jih razumeti ter uporabiti pri reševanju konkretnih pravnih problemov, ki se pojavijo v praksi. Mora biti sposoben spremljati spremembe in novosti v pravni ureditvi področja.

• Razvoj gospodarskega prava, njegovo mesto v pravnem sistemu in viri gospodarskega prava
  • Država in gospodarski subjekti
  • Organizacijske oblike javnih služb (zavodi, javna podjetja ..)
  • Pravna ureditev trga ( nacionalni in evropski trg)