725 Evropske integracije

• Študijski program in stopnja: visokošolski strokovni študijski program Uprava 1. stopnja
  • 2. ali 3. letnik
  • Tip predmeta: Izbirni
  • Število ur predavanj: 15
  • Samostojno delo: 165
  • Nosilec: dr. Peter Grilc

1. Cilji in kompetence

Študenti bodo po koncu izobraževalnega procesa:

• poznali in razumeli utemeljitve (utemeljitev) in zgodovine (razvoja) EU in držav članic; znali bodo razumeti, interpretirati in razložiti znanje na področju razumevanja razmerja med EU in Slovenijo ter razmerjem med supranacionalno ureditvijo in sistemom države članice.
  • sposobni rešiti konkretne delovne probleme z uporabo znanstveno in metodološko utemeljenih postopkov
  • seznanjeni kako zajemati s sprotne novosti na svojem področju, koherentno bodo obvladali temeljno znanje, sposobni bodo povezati znanja z različnih področij in aplikacije
  • sposobni umeščanja novih informacij in interpretacij v kontekst temeljne discipline (stroke)
  • razvili bodo veščine in spretnosti v uporabi znanja na konkretnem strokovnem področju, usposobljeni bodo za uporabo virov in zbirk podatkov, podprtih z modernimi informacijsko-komunikacijskimi tehnologijami

• Splošno o vrstah integracij, faze ekonomskih integracij
  • Integracije v Evropi in Razvoj evropske gospodarske integracije
  • Institucije skupnosti, njihova sestava, pristojnosti in medsebojna razmerja
  • Zakonodaja skupnosti in sprejemanje političnih odločitev
  • Uporaba supranacionalnih pravil in načela avtonomnosti, primarnosti in neposredne uporabnosti
  • Splošna načela
  • Temeljne ekonomske svoboščine v teoriji in primerih Komisije in sodišč ES(blago, delavci, storitve, kapital in plačila, svoboda ustanavljanja sedeža)
  • Javna politika
  • Konkurenčna politika
  • Država in skupni trg
  • Slovenska javna uprava in EU
  • Posebnosti ureditve sektorjev

3. Temeljna literatura in viri

• Ustrezni vir v tujem jeziku (an, nem, it, fr) po dogovoru s študentom, ki to želi.
  • Grilc / Ilešič, Pravo Evropske unije, I. knjiga, Cankarjeva založba, 2001 (selektivno s strani  13-310)
  • 3. Grilc, Pravo Evropske unije, II. knjiga, Cankarjeva založba, 2001 (selektivno s strani  365-717)

4. Predvideni študijski rezultati

Študent mora poznati osnove predmeta iz točke 14 – »Opis vsebine predmeta«. Demonstrirati mora razumevanje in znanje pojmov, zakonitosti, teorij, pojavov, struktur, procesov, relacij med posameznimi sklopi in instituti..

5. Metode poučevanja in učenja

• Prvi ciklus predavanj: 8 KU predavanj (4 tedni po dve uri – oktober). Namen: strukturiran vpogled v problematiko predmeta
  • November – konec semestra: paralelno predavanja (20 KU) + 15 KU seminarja + 30 KU vaj)
  • Predavanja: ex cathedra + sokratična metoda
  • Seminarji in vaje (interakcija profesor – študent; 80 % aktivnost študenta, 20 % profesor)
  • obdelava primerov (30 %)
  • raziskovalni seminar (30 %): izvaja se v obliki projektnega dela (skupin 4-8 študentov) tehnično z e-sodelovanjem oziroma izmenjavo med profesorjem in skupino v okviru izmenjave in e-foruma, ki je postavljen za predmet.
  • vodeno samostojno učenje (40 %).

6. Načini ocenjevanja

• pisni in/ali ustni izpit ali izpit opravljen z dvema kolokvijema (oba pozitivno) (80 %)
  • seminarsko delo (20 %)