748 Socialni upravni postopki

• Nosilec: dr. Polona Kovač

1. Namen predmeta

Cilji:

• Študentje dobijo pregled nad izvajalci in postopki uveljavljanja pravic iz obveznih socialnih zavarovanj.
  • Študentje spoznajo upravno procesno delovanje organov državne uprave, predvsem na upravnih področjih pokojninskega in invalidskega ter zdravstvenega zavarovanja ter spoznajo posebnosti postopkov uveljavljanja pravic iz obveznih socialnih zavarovanj v primerjavi s splošnim upravnim postopkom (ZUP).
  • Študentje pridobijo vpogled v upravni postopek na področju obveznih socialnih zavarovanj kot mehanizem dobrega upravljanja na instrumentalni in institucionalni ravni javnega upravljanja.

Predmetno specifične kompetence:

• Študentje se s študijem posebnih upravnih postopkov iz obveznih socialnih zavarovanj usposobijo za uporabo teh postopkov v praksi.
  • Študentje pridobijo znanje o postopkih pravnega varstva na pokojninskem, invalidskem in zdravstvenem področju ter pri uveljavljanju pravic in obveznosti iz zavarovanja za brezposelnost, starševskega varstva in oseb s posebnimi potrebami.
  • S pridobljenim pravnim znanjem se študenti specializirajo za ožja upravna področja, kar jim omogoči tudi strokovno specializacijo pri podiplomskih študijih.

• Vrste obveznih socialnih zavarovanj in pravna podlaga za njihovo ureditev
  • Obvezna socialna zavarovanja kot upravna zadeva
  • Vloga področnih ministrstev
  • Izvrševanje odločb o pravicah in obveznostih iz socialnih zavarovanj
  • Postopki uveljavljanja pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja
  • Načela pokojninskega in invalidskega sistema
  • Pristojnost v pokojninskih zadevah
  • Stranke – zavarovanci v postopkih uveljavljanja pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja; ugotovitveni n dokazni postopek
  • Odločba, pravna sredstva zoper odločbo in revizija
  • Postopki uveljavljanja pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja
  • Uveljavljanje upravnopravnih pravic in obveznost iz pristojnosti Centrov za socialno delo, Zavoda za zaposlovanje in Zavoda za šolstvo
  • Sodno varstvo pri obveznih socialnih zavarovanjih

3. Študijska literatura

• Androjna, V., Kerševan, E. (2006): Upravno procesno pravo: upravni postopek in upravni spor, Ljubljana, GV Založba (izbrana poglavja do 100 strani od skupaj 902 strani).
  • Belopavlovič, N., Cvetko, A., Kalčič, M., Kuhelj, J., Plavšak, N., Rangus, B. (2000): Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju s komentarjem, Gospodarski vestnik, Ljubljana (izbrane strani v zvezi s procesnimi določbami ZPIZ-1, cca 20 strani od skupaj 1306 strani).
  • Craig, Paul. P. (2006): EU administrative law, Oxford University Press, (izbrana poglavja do 100 strani od skupaj 888 strani).
  • Jerovšek, T., in Kovač, P. (2008): Posebni upravni postopki, Fakulteta za upravo, Ljubljana (strani 22-23, 193-244 od skupaj 334 strani).
  • Strban, G. (2000): Temelji obveznega zdravstvenega zavarovanja, Cankarjeva založba, Ljubljana, (izbrana poglavja do 100 strani od skupaj 328 strani).

4. Obveznosti študenta

Predmet je povezan z drugimi, pri čemer nadgrajuje Upravni postopek in upravni spor.

5. Oblika preverjanja in ocenjevanja znanja

• ocena kolokvija z do 20 odstotnimi točkami (1,5 ECTS) in
  • pisnega ali ustnega izpita, ki se oceni s preostalimi odstotnimi točkami (4,5 ECTS)