728 Javna pooblastila

• Nosilec: dr. Iztok Rakar

1. Namen predmeta

Cilji:

• Študentje spoznajo nedržavno upravo kot tisti del javne uprave, ki izvaja javna pooblastila, bodisi samostojno bodisi v sklopu izvajanja javnih služb, tako prek javnopravnih kot zasebnih nosilcev teh pooblastil.
  • Študentje pridobijo vpogled v razvoj javnega pooblastila, vse od ločitve javnega in zasebnega dalje do najnovejših oblik dekoncentracije in privatizacije upravnih nalog, katerih prenos na osebe javnega in zasebnega prava poverjata država oz. občine z različnimi cilji na temelju spreminjajoče se vloge države.
  • Na podlagi teoretičnih izhodišč, primerjalne ureditve, analize odločb Ustavnega sodišča in paradigmatskih primerov v slovenskem pravnem redu študentje spoznajo problematiko podeljevanja javnih pooblastil z zakonom oz. na njegovi podlagi in predmet javnega pooblastila; prav tako pa se seznanijo z različnimi oblikami javnih pooblastil, od izdaje splošnih aktov za izvrševanje javnih pooblastil, odločanju v konkretnih upravnih zadevah in izvrševanju materialnih dejanj.

Predmetno specifične kompetence:

• Študentje se s študijem javnih pooblastil usposobijo za razumevanje delovanja funkcionalnega upravnega sistema kot celote.
  • Posebej razumejo procese privatizacije in decentralizacije oz. dekoncentracije.
  • S pridobivanjem osebnih pravnih znanj se specializirajo za ožja upravna področja.
  • Specializacija jim omogoča strokovno specializacijo pri podiplomskih študijih.

• Pomen in vloga javnega pooblastila v družbenem razvoju
  • Razvoj javnega pooblastila
  • Javno pooblastilo v Jugoslaviji
  • Primerjalni pregled javnega pooblastila v nekaterih državah (VB, Nemčija, Francija, …)
  • Pravna ureditev javnega pooblastila
  • Podelitev javnega pooblastila - razlogi, način in postopek
  • Predmet javnega pooblastila - vrste, obseg in vsebina nalog
  • Oblike javnih pooblastil - izdajanje splošnih in posamičnih upravnih aktov in opravljanje materialnih dejanj
  • Subjekti - status nosilcev javnih pooblastil in njihova razmerja do države in uporabnikov
  • Nadzor nad izvajanjem javnih pooblastil, spremljanje stanja in odgovornost
  • Razmejitev javnega pooblastila od drugih oblik vključevanja nedržavnih subjektov v izvajanje javnih nalog
  • Paradigmatski primeri izvajanja javnega pooblastila

3. Študijska literatura

• Distributed Public Governance – Agencies, Authorities and Other Government Bodies (2002), OECD, Pariz, izbrani izseki (cca 10 od skupaj 278 str.).
  • Kovač, P. (2006): Pravni in sociološki vidiki javnih pooblastil, Fakulteta za upravo (Upravna misel), (396 str.).
  • Pirnat in Jerovšek v Šturm, L., Arhar, F. (ur.) (2002): Komentar ustave Republike Slovenije (zlasti k 120. in 121. členu), Fakulteta za podiplomske državne in evropske študije, Brdo, izbrani izseki (cca 15 od skupaj 1247 str.).
  • Pirnat, R. et al. (2004): Komentar zakonov s področja uprave, Inštitut za javno upravo pri Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani, Ljubljana (skupaj cca 50 strani).
  • Rus, V. (2001): Podjetizacija in socializacija države, Fakulteta za družbene vede, Ljubljana (izbrani izseki, cca. 50 strani od 141 strani).

4. Obveznosti študenta

• Predmet je povezan z drugimi, pri čemer nadgrajuje temeljne upravno-pravne in širše pravne in organizacijske predmete, zato morajo študenti imeti za izbiro predmeta opravljene obveznosti iz predmeta Uvod v pravo.
  • Obvezna je izvedba seminarja in predstavitev na vajah.

5. Oblika preverjanja in ocenjevanja znanja

• ocene vaj in dela pri seminarju, ki se ovrednotijo z do 20 odstotnih točk (1,5 ECTS),
  • ocena kolokvija z do 20 odstotnimi točkami (1,5 ECTS) in
  • pisnega ali ustnega izpita, ki se oceni s preostalimi odstotnimi točkami (3 ECTS).