832 Jezik in stil poslovno-uradovalnih besedil

• Študijski program in stopnja: univerzitetni študijski program Upravljanje javnega sektorja 1. stopnja
  • 2. ali 3. letnik
  • Tip predmeta: Izbirni
  • Predavanja: 20
  • Druge oblike študija: 70
  • Samostojno delo: 90
  • Nosilec: dr. Monika Kalin Golob

1. Cilji in kompetence

Cilji:

• poglobljeno razumevanje norme knjižnega jezika
  • zmožnost njene uporabe pri tvorbi besedil
  • pridobivanje in razumevanje stilističnega  znanja na podorčju strokovnega komuniciranja
  • sposobnost kompetentne rabe jezikovnih priročnikov in virov

Kompetence:

• Študent zna tvoriti uradovalna in poslovna besedila, pozna sodobne jezikovnie vire in priročnike ter je sposoben jezikovno-stilno ustrezno ter govorno in pisno uporabljati jezik svojega strokovnega področja.

Predmet obsega širši jezikovnokulturni normativni vpogled v sodobni slovenski knjižni jezik ter ožji  besediloslovno-stilistični uvid v poslovna in uradovalna besedila. V prvem delu bodo študentke in študenti obnovili in pridobili jezikovno znanje, se seznanili in naučili uporabljati jezikovne vire ter odpravili normativne pomanjkljivosti v lastnih besedilih. V drugem delu bodo absolvirali stil poslovno-uradovalnih besedil, njihove vzorce in obrazce ter se naučili samostojnega tvorjenja različnih besedilnih vrst. Oba dela bosta temeljila na izmenjavi teoretskih jezikoslovnih osnov in praktičnega dela z besedili.

Vsebina:

• Jezikovna kultura kot teorija in praksa
  • Norma in kodifikacija slovenskega jezika
  • Jezikovni priročniki in viri
  • Težja pravopisna in slovnična mesta
  • Besedilne in stilne značilnosti poslovno-uradovalnega jezika
  • Govorne in pisne vrste poslovno-uradovalnega jezika: analiza primerov in tvorjenje lastnih besedil

3. Temeljna literatura in viri

• Kalin Golob, Monika: Jezikovnokulturni pristop h knjižni slovenščini. Ljubljana, FDV, 2007.
  • Kalin Golob, Monika: O dopisih. Ljubljana: GV Založba, 2001.
  • Toporišič, Jože: Slovenska slovnica. Četrta, prenovljena in razširjena izdaja. Obzorja, Maribor, 2000.
  • Slovar slovenskega knjižnega jezika. DZS. Ljubljana, 1994.
  • Slovenski pravopis. Izdala SAZU in ZRC SAZU. Založba ZRC. Ljubljana, 2001.

4. Predvideni študijski rezultati

Samostojen in učinkovit  tvorec besedil poslovno-uradovalne zvrsti

5. Metode poučevanja in učenja

Predavanja, vaje, sprotno delo in izdelki. Študent/-ka mora v semestru napisati vsaj tri pozitivno ocenjena besedila in dokazati zmožnost za krajši govorni nastop, oboje je pogoj za pristop k izpitu.

6. Načini ocenjevanja

• Pisni izpit (70 %)
  • Naloge in aktivno sodelovanje (30 %)

Izpitno preverjanje je pisno in traja 45 minut. Obsega štiri esejska vprašanja in praktično popravljanje besedil.