827 Družbena in socialna omrežja

• Študijski program in stopnja: univerzitetni študijski program Upravljanje javnega sektorja 1. stopnja
  • 2. ali 3. letnik
  • Tip predmeta: Izbirni
  • Predavanja: 20
  • Druge oblike študija: 70
  • Samostojno delo: 90
  • Nosilec: dr. Ljupčo Todorovski

1. Cilji in kompetence

Cilji:

• Seznaniti slušatelje z osnovnimi pojmi in vidiki družbenih in socialnih omrežij ter analize socialnih omrežij.
  • Predstaviti temeljne koncepte analize socialnih omrežij.
  • Usposobiti študente za korektno izvedbo analize socialnih omrežij.

Predmetno specifične kompetence

• Razumevanje konceptov družbenega in socialnega omrežja.
  • Sposobnost samostojne določitve primernih okvirov za analizo socialnih omrežij.
  • Obvladovanje metod, tehnik in orodij za analizo socialnih omrežij.

• Uvod v družbena in socialna omrežja
  • Zgodovinski razvoj družbenih omrežij in analize socialnih omrežij s primeri
  • Temeljni koncepti v analizi socialnih omrežij ter njihova pozezava z družbenimi omrežji: akter, povezava, podskupine, skupine in relacija.
  • Podatki za analizo socialnih omrežij: značilnosti, zbiranje in omejitve.
  • Globalni in lokalni pogledi na omrežje
  • Strukturne značilnosti omrežij: mere središčnosti in pomembnosti
  • Spoznavanje programskega paketa za analizo socialnih omrežij Pajek: analiza osnovnih značilnosti in gradnja omrežij.
  • Praktični primeri analize socialnih omrežij: povezave med osebami (npr. prijateljstva), spletna družbena omrežja (npr. Facebook), računalniška omrežja (npr. povezave med spletnimi dnevniki), omrežja citiranj za posamezno znanstveno področje (npr. področje e-uprave), organizacijska omrežja (npr. organizacije javnega sektorja).

3. Temeljna literatura in viri

• Wasserman, S., Faust, K.: Social network analysis: Methods and Application. Cambridge: Cambridge University Press, 1994.  Izbrana poglavja, 200 str.
  • Scott, J.: Social Network Analysis: A Handbook. London: Sage Publications, 2000. Izbrana poglavja, 150 str.
  • Nooy, de W., Mrvar, A., Batagelj, V.: Exploratory Social Network Analysis with Pajek. Cambridge: Cambridge University Press, 2005. Izbrana poglavja, 150 str

4. Predvideni študijski rezultati

Razumevanje pomena in prisotnosti oblikovanja socialnih omrežij na področju uprave in v vsakdanem življenju. Študent zna identificirati različne tipe omrežij, definirati okvire njihove analize ter izbrati primerne metode, tehnike in orodja za analizo.

5. Metode poučevanja in učenja

• Predavanja, seminarji in vaje s predstavitvijo primerov analiz iz prakse.
  • Seminarsko delo in vodeni individualni študij.
  • E-učenje.

6. Načini ocenjevanja

• Domače naloge (40 %)
  • Izdelava končne seminarske naloge in ustni izpit (60 %)