661 Primerjalne politike v sodobnem svetu

• Nosilec: dr. Bogomil Ferfila

1. Namen predmeta

Cilji:

• seznanitev študentov s temeljnimi metodami primerjalnih javnih politik
  • predstavitev raziskovalnih pristopov k proučevanju javnih politik sodobnega sveta.

Kompetence:

• zmožnost dojemanja in razumevanja javnih politik v sodobnem svetu
  • usposobljenost za analitično in primerjalno proučevanje javnih politik
  • odprtost za razumevanje novih pojavov pri javnih politikah v svetu
  • usposobljenost za interdisciplinarno umestitev in opredelitev javnih politik.

• Svet kot fizična, biološka in družbena celota.
  • Ekološki problemi in ekološke politike (učinek tople grede, odpadki, izginjanje gozdov, vojaška tehnologija in pritisk na okolje).
  • Svet v zgodovinski, ekonomski in politični perspektivi (oblikovanje svetovnega gospodarskega sistema, valovi demokratizacije).
  • Primerjalni, sistemski in >celostno regionalni pristop< k proučevanju sodobnega sveta.
  • Ekonomsko politična delitev sveta: države na prehodu, industrijske države, države v razvoju (sociogeografska delitev sveta po celinah in regijah).
  • Evropa in svet (Slovenija, Evropa, svet, gospodarske, politične, varnostne, sociokulturne povezave).
  • Glavne neevropske države - celostni profil: gospodarstvo, politika, socogeografija (ZDA, Kanada, Brazilija, Kolumbija, karibske državice; Japonska; Kitajska, azijski tigri, Malezija, Indonezija, Avstralija, Nova Zelandija, Južna Afrika).
  • Primerjava ekonomskih, varnostnih, upravljavskih, razvojnih in sistemskih politik v svetu (tipični modeli, case studies).
  • Demokratični in avtokratični politični sistemi; dejavniki razlik med demokratičnimi, avtokratičnimi in diktatorski režimi.
  • Različnost demokratičnih političnih institucij; predsedniški in parlamentarni sistemi vlade, zakonodajna telesa - parlamenti, unitarne in federalne države, volilni sistemi, interesne skupine in strankarski sistemi.

3. Študijska literatura

• Ferfila Bogomil: Demokratične in nedemokratične države, Ljubljana, predvidena izdaja 2008, 300 str.
  • Ferfila Bogomil: Politično komuniciranje; Ljubljana 2002, izbrana poglavja, 250 str.

4. Obveznosti študenta

Pogoj za vključitev v delo je vpis v letnik študija.

5. Oblika preverjanja in ocenjevanja znanja

80% izpitna naloga, 20% seminarska naloga