658 Kvantitativne metode

• Nosilec: dr. Srečko Devjak

1. Namen predmeta

Cilji:

• razširitev in dopolnitev znanja statističnih in drugih kvantitativnih metod, ki jih uporabljajo pri predmetih, kjer je pri reševanju različnih vsebinskih problemov vključeno kvantitativno analiziranje pojavov in postopkov,
  • osvojitev metod, ki jim omogočijo analiziranje pojavov v upravi
  • predstaviti uporabo modelov za izdelavo različnih analiz pri ocenjevanju učinkov različnih napovedi in predvidevanj.

Predmetno specifične kompetence:

• presojanje smiselnosti dobljenih rezultatov in primernosti uporabljenih metod,
  • oblikovanje kvantitativnih modelov, na osnovi opisanih pojavov in podanih podatkov, ki opredeljujejo parametre modela, na osnovi dobljenih rezultatov uporabljenega modela na transparenten način prikaže in interpretira pomen rezultatov izračunov,
  • uporaba (prenašanje) kvantitativnih metod na različna področja javnega sektorja, iskanja razumevanja in uporabe novih metod, ki so primerne za kvantitativno analizo problemov javnega sektorja
  • uspešno sodelovanje v procesu timskega dela, ki je potrebno pri izvajanju analiz, ter ovrednoti timski proces dela.

• Ocenjevanje povezanosti statističnih spremenljivk
  • Vzorčenje. Veliki vzorci. Ocenjevanje parametrov. Preizkušanje hipotez
  • Zaporedja, gospodarski račun
  • Mrežni program
  • Linearni program
  • Odločitvena drevesa
  • Matrični račun in linearni program v upravi
  • Analize izvajanja tekočih nalog
  • Analize pri izvajanja investicijskih nalog
  • Analize proračunskega procesa
  • Kazalniki kot osnova oblikovanja ciljev in merjenja uspešnosti
  • Modeli in metode pri analizah v upravi

3. Študijska literatura

• Devjak S.:. Kvantitativne metode za analize v upravi. 2. ponatis. Ljubljana: Fakulteta za upravo, 2004, 224 str.
  • Lucey T.: Quantitative Techniques, 6th ed. London: ACCA, 2002, poglavja 1-3 in 16-31, 250 str..
  • Coombs H.M., Jenkins D.E.: Public sector financial management 3rd ed. London:  Chapman&HALL, 2002, poglavja 4, 7-9, str. 116.
  • Meško, I.: Metode optimiranja I. in II. del. Maribor: Univerza v Mariboru, 1989, izbrana poglavja do 50 str.

4. Obveznosti študenta

• Pogoj za vključitev v delo je vpis v letnik študija
  • Pogoji za pristop k izpitu: realizirane kratke praktične naloge
  • Pogoji za pristop k zagovoru izdelka skupinskega dela - študija primera - opravljen izpit oziroma kolokviji, oddana študija primera.

5. Oblika preverjanja in ocenjevanja znanja

• pisni/ustni izpiti,
  • kolokvij
  • kratke praktične naloge (izdelek skupinskega dela in njegova predstavitev)