690 Angleški poslovni jezik

• Študijski program in stopnja: univerzitetni študijski program Uprava 1. stopnja
  • 2. ali 3. letnik
  • Tip predmeta: Izbirni
  • Seminarske vaje: 30
  • Samostojno delo: 105
  • Nosilec: mag. Manica Danko

1. Cilji in kompetence

Cilji predmeta
Študent:

• osvoji osnovno pisno in ustno komunikacijo v kontekstu  poslovanja in uprave (pismo, memo, e-mail…).
  • prepozna konvencije pisanja v poslovnem okolju.
  • posluša in razumel formalna in neformalna govorna sporočila v poslovnem okolju.
  • povzema vsebino formalnih pisnih in govorjenih besedil.
  • zna prebrati in izpolniti različne enostavne formularje.
  • zna uporabiti že znane slovnične strukture za uspešno pisno in govorno sporazumevanje.
  • zna prebrati strokovna besedila.
  • samostojno posluša strokovna besedila in povzel njihovo vsebino.
  • sodeluje pri pripravi in izvedbi skupinske predstavitve na izbrano strokovno temo.
  • samostojno razvija svoje jezikovno znanje v procesu vseživljenjskega učenja.
  • izraža svoja mnenja in stališča o temah s področja ekonomije, prava in informatike.
  • samostojno uporablja spletne slovarje in druga jezikovna orodja.

Kompetence:

• govorna in pisna zmožnost ter bralno in slušno razumevanja v angleškem jeziku v zahtevnih strokovnih in vsakodnevnih poslovnih situacijah in okoliščinah na delovnem mestu.
  • zmožnost komunikacije v bolj zahtevnem strokovnem timu.
  • sposobnost delovati v angleško govorečem timu strokovnjakov in spoštovati različnost in večkulturnost.
  • sposobnost uporabljati jezikovno znanje na strokovnem področju upravnih in poslovnih ved za generiranje novih idej in prilagajanje novim situacijam.
  • zmožnost učiti se.

• Ljudje in organizacije (Tvroba vprašanj, bralne strategije)
  • Struktura organizacij (Sedanji časi, Memo)
  • Poslovna potovanja (Pridevnik: stopnjevanje)
  • Rezultati podjetij (Present perfect, Številke)
  • Komunikacija na delu (Korespondenca)
  • Zdravje in varnost na delovnem mestu (Modalnost)
  • Novi kadri in usposabljanje Pisno poročilo)
  • Oglaševanje in promocija (Prihodnjik)
  • Mednarodno sodelovanje (Pogojniki)
  • Prodaja (Pasiv)
  • Motivacija (-ing, pismo)
  • Poslovna etika (Členi)

3. Temeljna literatura in viri

• O'DRISCOLL, Nina,  SCOTT-BARRETT, Fiona: BEC Vantage Masterclass Upper-Intermediate Course Book. 2003. Oxford University Press. (160 strani)
  • PLEDGER, Pat: Express: English for Human Resources Student's Book and MultiROM. 2007. Oxford University Press. (izbrana poglavja)
  • MACKENZIE, Ian: Professional English in Use Finance. 2006. Cambridge University Press. (izbrana poglavja)
  • MASCULL, Bill: Business Vocabulary in Use Advanced. 2004. Cambridge University Press. (izbrana poglavja)

4. Predvideni študijski rezultati

Študent bo uporabljal jezik stroke v poslovnem okolju, pravilno uporabljal formalni govor in zapis v formalnih predstavitvah vsebin iz upravnih in poslovnih ved za potrebe nadaljnjega študija ali na delovnem mestu doma ali v tujini.
Angleščina bo tudi uporabno orodje za pridobivanje novega znanja iz strokovne literature ali spleta ter za kritično interpretacijo in diseminacijo pridobljenega znanja.

5. Metode poučevanja in učenja

• vaje
  • ustni nastopi v dvojicah
  • e-učenje