713 Strokovna komunikacija v angleškem jeziku

• Nosilec: mag. Zorka Jakoš

1. Namen predmeta

Cilji predmeta:

• nadgradnja znanja angleškega jezika za potrebe nadaljnjega študija in samostojnega raziskovanja za razumevanje osnovnih  konceptov znanstvenih izhodišč stroke;
  • razvijanje pisne in bralne zmožnosti za potrebe študija oz.strokovnega delovanja;
  • razvijanje zmožnosti prenosa strokovnega znanja iz slovenskega v angleški jezik in obratno;
  • razvijanje govorne zmožnosti za strokovne potrebe.

Predmetno specifične kompetence:

• zmožnost jezikovne in medkulturnega sporazumevanja v angleškem jeziku za povečevanje; možnosti za nadaljnje izobraževanje in zaposlitev;
  • zmožnost samostojnega branja in razumevanja angleških besedil stroke;
  • zmožnost pisanja za akademske potrebe  skupnih in individualnih projektov;
  • zmožnosti iskanja, izbire in uporabe relevantnih podatkov in informacij iz pisnih virov;
  • zmožnost govora v akademskem okolju (predstavljanje in zagovarjanje tez).

• Analiziranje strukture avtentičnih strokovnih besedil v okviru pogojev besedilnosti (kohezija, koherenca, namenilnost, sprejemljivost, sporočilnost, ustreznost situaciji in govornemu položaju, medbesedilnost) in posebnosti znanstvenega jezika.
  • Navajanje k samostojnemu spremljanju znanstvene in strokovne literature in razvijanje sposobnosti izdelave povzetkov /abstraktov/parafraziranje takih besedil.
  • Širjenje strokovnega besedišča in rabe jezika s slovničnimi in funkcionalnimi jezikovnimi strukturami, značilnih za znanstveno zvrst družboslovja.
  • Pisanje esejev in daljših besedil o izbrani temi upoštevajoč IMRAD standarde.
  • Razvijanje sposobnosti samostojnega razumevanja govorjenega strokovnega besedila ter beleženja in povzemanja vsebine teh besedil.
  • Oblikovanje in priprava na  samostojni govorni nastop upoštevajoč zakonitosti učinkovite predstavitve v tujem jeziku.

3. Študijska literatura

• Harrison, R. 2006. Academic Skills. Reading, Writing, and Study Skills. OUP. (Izbrana poglavja; do 150 str.)
  • Oshima, A & Hogue, A.  2006.  Introduction to Academic Writing. Pearson Educa. Longman. (221 strani)
  • Hewings, M. 2005. Advanced Grammar in Use with CD-ROM (teme in strani izberejo študenti)
  • Redman, P. 2002. Good Essay Writing. A social Sciences Guide. SAGE Publications. (134 strani)

Dodatna literatura:

4. Obveznosti študenta

• Vpis v 3.letnik študija.
  • Opravljen izpit iz obveznega predmeta Angleški jezik I.
  • Opravljen uvrstitveni test pred izbiro predmeta z oceno najmanj B2, zaželjeno C1.
  • Opravljene obveznosti med letom so pogoj za zaključni izpit.

5. Oblika preverjanja in ocenjevanja znanja

• Samostojni govorni nastop (30 %)
  • Test bralnega razumevanja (30 %)
  • Pisanje abstrakta strokovnega članka (30 %)