695 Javne službe

• Nosilec: dr. Mirko Pečarič

1. Namen predmeta

Cilj predmeta:

• izobraziti študente na področju prava javnih služb, ki je bodoče upravne delavce izjemnega pomena, saj se vse večji del javne in državne uprave prenaša iz državne uprave v ožjem smislu na različne kvazivladne organizacije in zasebne subjekte.
  • Cilj predmeta je študentu nuditi osnovno vedenje o institucijah in instrumentih javnih služb, po drugi strani pa splošno znanje dopolniti s preučevanjem konkretnih področij in primerov.
  • Študentje bodo v okviru tega predmeta pridobili znanje in razumevanje z obravnavanega področja. Pridobili bodo sposobnosti uporabe tega znanja v praksi in na delovnem mestu.

Kompetence:

• študentu bo omogočena pridobitev znanja, ki javne službe obravnava na način, ki omogoča tudi kritično vrednotenje pozitivno pravne ureditve tega področja
  • interdisciplinarnost predmeta, saj se pravo povezuje z izsledki iz politične teorije ter politične ekonomije
  • integrirano razumevanje domačega prava v luči Evropskega prava na tem področju.

• Uvodno o javnih službah (zgodovina, koncepti, teorije)
  • Temelji elementi (»Rolandovi zakoni«) pravnega režima javnih služb
  • EU in liberalizacija javnih služb
  • Pojem teh služb in njih upravljanje
  • Oblike izvajanja gospodarskih javnih služb
  • Javno podjetje
  • Koncesija
  • Druge javne službe
  • Pravo EU in javne službe: primer telekomunikacij in energetike
  • Pravna ureditev šolstva in pomen bolonjske reforme
  • Zdravstvo: Evropeizacija zdravstva?
  • Zaključek: javne službe, trg in regulacija

3. Študijska literatura

• Gregor Virant, Pravna ureditev javne uprave, FU, 2004, 6.poglavje, 129-159.
  • Nova ureditev javnih služb, IJU, 1991, str.1- 147.
  • E. Szyszczak, The Regulation of the State in Competitive Markets in the EU, Oxford 2007, 1, 4, 5, 7, poglavje (150 strani)
  • T.Prosser, The Limits of Competition Law: Markets and Public Service, Oxford 2005, 1,2, 6, 7, 8 in 10 poglavje ( 129 strani)
  •  K.Elisassen, N.Sitter, Understanding Public Management, 2008, 1, 2 3 in 4 poglavje, str.1- 92.

4. Obveznosti študenta

5. Oblika preverjanja in ocenjevanja znanja

• pisni izpit  (60%)
  • seminarska naloga (40%)