693 Evropske integracije

• Število ur: 75
  • Nosilec: dr. Peter Grilc

1. Namen predmeta

Študenti bodo po koncu izobraževalnega procesa:

• poznali in razumeli utemeljitve (utemeljitev) in zgodovine (razvoja) EU in držav članic; znali bodo razumeti, interpretirati in razložiti znanje na področju razumevanja razmerja med EU in Slovenijo ter razmerjem med supranacionalno ureditvijo in sistemom države članice.
  • sposobni rešiti konkretne delovne probleme z uporabo znanstveno in metodološko utemeljenih postopkov
  • seznanjeni kako zajemati s sprotne novosti na svojem področju, koherentno bodo obvladali temeljno znanje, sposobni bodo povezati znanja z različnih področij in aplikacije
  • sposobni umeščanja novih informacij in interpretacij v kontekst temeljne discipline (stroke)
  • razvili bodo veščine in spretnosti v uporabi znanja na konkretnem strokovnem področju, usposobljeni bodo za uporabo virov in zbirk podatkov, podprtih z modernimi informacijsko-komunikacijskimi tehnologijami

• Splošno o vrstah integracij, faze ekonomskih integracij
  • Integracije v Evropi in Razvoj evropske gospodarske integracije
  • Institucije skupnosti, njihova sestava, pristojnosti in medsebojna razmerja
  • Zakonodaja skupnosti in sprejemanje političnih odločitev
  • Uporaba supranacionalnih pravil in načela avtonomnosti, primarnosti in neposredne uporabnosti
  • Splošna načela
  • Temeljne ekonomske svoboščine v teoriji in primerih Komisije in sodišč ES(blago, delavci, storitve, kapital in plačila, svoboda ustanavljanja sedeža)
  • Javna politika
  • Konkurenčna politika
  • Država in skupni trg
  • Slovenska javna uprava in EU
  • Posebnosti ureditve sektorjev

3. Študijska literatura

Temeljna

• Grilc / Ilešič, Pravo Evropske unije, I. knjiga, Cankarjeva založba, 2001 (selektivno s strani  13-310)
  • Grilc, Pravo Evropske unije, II. knjiga, Cankarjeva založba, 2001 (selektivno s strani  365-717)
  • Alternativno ustrezni vir v tujem jeziku (an, nem, it, fr) po dogovoru s študentom, ki to želi.

Dodatna literatura in viri

• Dodatna literatura bo razdeljena na predavanjih v obliki .ppt datotek, referenc na spletne strani, preglednic ter bo na voljo na spletni strani fakultete
  • Spletni naslovi z viri prava EU, zlasti www.europa.eu.int, www.gov.si/svz/
  • in druge, sporočene na predavanjih.
  • Literatura in obseg sta natančno (po virih in točno navedenih straneh iz posameznega vira) predstavljena na koncu prvega ciklusa predavanj (gl. tč. 11 – supra)

4. Obveznosti študenta

5. Oblika preverjanja in ocenjevanja znanja

• 60 % ocene: pisni izpit
  • 20 % ocene: seminarska naloga v obsegu do šestih strani - sodelovanje na seminarskih vajah v obsegu, ki bo dogovorjen na uvodnih predavanjih in seminarskih vajah.
  • 20 % ocene: bonus za sodelovanje na e-forumu