513 Vodenje projektov

• Nosilec: dr. Srečko Devjak
  • Sodeluje: dr. Jože Benčina, dr. Bojan Peček, mag. Iztok Sirnik

1. Namen predmeta

Študenti spoznavajo in se naučijo kvantitativnih metod vodenja projektov v upravi. Vsebina  predmeta je taka, da nadgrajuje in dopolnjuje predmet gospodarski račun in osnovna organizacijska znanja o projektni organizaciji Predmet je usmerjen v kvantitativno reševanje  primerov v sodobni upravi in  so povezani s projektno problematiko. Slušatelji spoznajo bistvene sestavine projektnega vodenja, metodo mrežnega programiranja, pomen  projektnega vodenja v javnem sektorju.

Splošne in predmetno-specifične kompetence
Študent:

• razume osnovne vsebine projektnega vodenja:cilji, model, projektna organizacija, planiranje in spremljanje izvajanja projekta
  • je sposoben izdelave modela projekta in celovitega obravnavanja organizacije projekta,
  • uporablja model projekta pri optimiranju doseganja projektnih ciljev
  • presoja smiselnost rezultatov in interpretira vpliva spreminjanja podatkov na rezultate izračunov
  • pozna
  • pridobi sposobnost transparentnega prikazovanja projektov, ciljev in pogojev njihovega doseganja in načine predstavitev ugotovitev uporabnikom
  • pridobi spretnosti zbiranja in iskanja primernih novih pristopov in računalniških orodij pri vodenju projektov
  • uspešno sodeluje v procesu timskega dela, ki je potrebno pri izvajanju kompleksnih razvojnih projektov, ter ovrednoti timski proces dela.

• Osnovni pojmi
  • Projekt
  • Metode vodenja projekta
  • Mrežni program
  • Vrednotenje uspešnosti projektov
  • Spremljanje izvajanja projektov
  • Posebnosti vodenja projektov v javnem sektorju

3. Študijska literatura

a) obvezna literatura in viri

• Devjak, S.: Kvantitativne metode za podporo upravljanju, VUŠ, Ljubljana, 1998.
    • Hauc A.: Projektni management, , GV Založba, 2002
    • Oakshott, L.: Essential Quantitative Methods for Business, Management and Finance, Macmillan Business, London, 1998

b) dodatna literatura in viri

• Lucey, T.: Quantitative Techniques, London, 1996.
    • Meško, I.: Metode optimiranja I. in II. del, Univerza v Mariboru, Maribor, 1989.
    • Dodatna literatura bo podana vsako leto sproti, na predavanji, seminarjih in vajah

4. Obveznosti študenta

Obisk vaj. Izdelava primera mrežnega plana in opredelitev mrežnih diagramov, z ustrezno računalniško programsko opremo.

5. Oblika preverjanja in ocenjevanja znanja

Seminarska naloga z zagovorom in po potrebi ustni izpit.