502 Upravljalski informacijski sistemi

• Število ur: 45
  • Nosilec: dr. Marko Bohanec

1. Namen predmeta

Seznaniti študente s temeljno teorijo, koncepti, modeli, metodami in orodji ter praktičnimi primeri na področju razvoja in uporabe upravljalskih informacijskih sistemov zasnovanih na uporabi sodobne informacijske tehnologije. Le-ti omogočajo uporabnikom učinkovito in uspešno podporo poslovanju, poslovno komuniciranje in poslovno odločanje.

Po vsebini je predmet povezan predvsem z informacijskimi, deloma pa tudi z organizacijskimi predmeti in predmeti, ki s kvantitativnimi metodami proučujejo javni sektor v višjih letnikih.

• Odločanje in odločevalski informacijski sistemi.
  • Značilnosti informacijskih sistemov:
  • Strateško načrtovanje informatike.
  • Uporaba Interneta.
  • Upravljanje in uporaba informacijskih virov.
  • Organizacijski vidiki upravljalskih informacijskih sistemov.
  • Zagotavljanje kadrovskih virov za delovanje UIS.
  • Zagotavljanje potrebnih informacijskih znanj.
  • Ekonomska upravičenost UIS.
  • Projektiranje razvoja upravljalskega informacijskega sistema.
  • Izvedbeni primer upravljalskega IS.

3. Študijska literatura

a) obvezna literatura in viri:

• Kovačič, A., Vintar, M.: Načrtovanje in gradnja informacijskih sistemov, (učbenik v pripravi).

b) dodatna literatura in viri:

• Goldstein, R.C., Storey, V.C.: Commonsense Reasoning in Database Design Expert Systems, University of British Columbia & University of Rochester, 1990.
  • Chorafas, D.N.: Knowledge Engineering, Van Nostrand Reinhold, New York, 1991.

4. Obveznosti študenta

Obvezna 80 % udeležba na vajah.

5. Oblika preverjanja in ocenjevanja znanja

Končna ocena je določena na osnovi pisnega izpita, ki ima praviloma pet vprašanj. Končno oceno je mogoče izboljšati z aktivnim sodelovanjem pri vajah in reševanjem praktičnih nalog, ki se vrednoti sproti v obliki "bonus" točk.