Interdisciplinarni univerzitetni študijski program Upravna informatika 1. stopnja
Interdisciplinarni univerzitetni študijski program Fakultete za upravo in Fakultete za računalništvo in informatiko Upravna informatika omogoča študentom pridobitev kombinacije interdisciplinarnih znanj s področja upravnih in informacijskih znanosti. S tako kombinacijo znanj bi študenti imeli ustrezne kompetence za poglobljeno razumevanje procesov upravljanja, vodenja in menedžmenta, njihovo kritično analizo in razvoj informacijskih rešitev, ki bi bili osnova za njihovo boljše izvajanje. Diplomanti programa bodo sposobni razvijati in vzdrževati celovite informacijske rešitve, tako informacijske sisteme kot tudi potrebno strojno in programsko opremo. Študijski program bo tako izobraževal sodobne strokovnjake s področja upravne informatike, kateri se bodo sposobni vključiti v delo na področju javne uprave, javnega sektorja ali v gospodarstvu tako doma, kakor tudi v Evropski uniji.
Osnovni podatki o programu:
KLASIUS-SRV: visokošolsko univerzitetno izobraževanje (prva bolonjska stopnja) / visokošolska univerzitetna izobrazba (prva bolonjska stopnja) (16204)
ISCED: računalništvo (48)
KLASIUS-P: računalniške vede (4810)
Frascati: naravoslovno-matematične vede (1), tehniške vede (2), družboslovne vede (5)
SOK: 7
EOK: 6
EOVK: prva stopnja
- Cilj študijskega programa
Cilj študijskega programa je poleg tega tudi, da bo študentom ponujal večjo izbirnost vsebin iz področij, ki jih pokrivata obe fakulteti. Mobilnost študentov, ki se bodo med študijem vključevali v različni akademski okolji bo jamčil večjo kvaliteto študija, saj si bosta obe fakulteti prizadevali za čim višjo kakovost študijskega programa. Prav mobilnost in skupno delo študentov in učiteljev partnerskih fakultet vnaša v skupni študijski program interdisciplinarno dimenzijo in s tem dviga vrednost rezultatov pedagoškega in razvojno-raziskovalnega dela ter povečuje zaposljivost diplomantov.
- Namen programa
Univerzitetni študijski program Upravna informatika je naravnan interdisciplinarno in daje poglobljena znanja iz računalniške tehnologije, interneta in nove informacijske tehnologije ter upravno-pravna, ekonomska, organizacijska znanja, ki so potrebna za razumevanje delovanja javne in poslovne uprave. Diplomanti se lahko vključujejo v študijske programe 2. stopnje skladno s pogoji, ki jih določa visokošolski zavod, ki razpisuje študijske programe 2. stopnje.
- Trajanje študija
Študij traja 3 leta (6 semestrov) in obsega 180 kreditnih točk po ECTS.
- Način izvajanja
Študij se izvaja kot redni študij. Študij se izvaja v obliki predavanj, seminarjev, študij primerov, forumov, blogov in drugih oblik e-izobraževanja. Študijski proces se bo izvajal v primeru, da bo v študijski program vpisanih najmanj 5 kandidatov. Organizirane oblike študija bodo potekale na obeh fakultetah, pri nekaterih predmetih ob informacijski podpori (e-študij).
- Strokovni naslov
Diplomiran inženir upravne informatike (UN); dipl. inž. upr. inf. (UN)
Diplomirana inženirka upravne informatike (UN); dipl. inž. upr. inf. (UN)
- Splošne kompetence diplomanta:
Sposobnost kritičnega, analitičnega in povezovalnega mišljenja.
Sposobnost definiranja, razumevanja in ustvarjalnega reševanja strokovnih izzivov in problemov na področjih informatike ter upravljanja v javnem in zasebnem sektorju.
Sposobnost iskanja strokovnih virov in kritične presoje pridobljenih informacij.
Sposobnost samostojnega pridobivanja znanj in vedenj, raziskovanja in prenosa raziskovalnih rezultatov in spoznanj v prakso.
Vodstvene in organizacijske sposobnosti in sposobnost vodenja ali delovanja v okviru interdisciplinarnih strokovnih skupin.
Sposobnost za vseživljenjsko učenje v družbi znanja.
Sposobnost samorefleksije ter razvijanja profesionalne odgovornosti in etičnosti.
- Predmetno-specifične kompetence diplomanta:
Sposobnost povezovanja, prenašanja in razvoja znanj s področij informatike, uprave, prava, organizacije, menedžmenta, ekonomije in računalništva.
Razumevanje in sposobnost analitične presoje na področjih organizacije, menedžmenta in javnih financ.
Razumevanje in sposobnost kritične analize upravno-pravne ureditve in prakse v slovenskem in evropskem prostoru.
Sposobnost prepoznavanja, analize in reševanja problemov na področjih upravljanja v javnem in zasebnem sektorju.
Sposobnost analize, načrtovanja, razvoja in prenove informacijskih sistemov in informatizacije poslovnih procesov.
Temeljna usposobljenost na področju računalništva in informatike, ki obsega osnovna teoretska znanja, praktična znanja in veščine, bistvene za področji računalništva in informatike.
Razumevanje in sposobnost umeščanja računalniških in informacijskih znanj na področje upravljanja v javnem in zasebnem sektorju in druga relevantna strokovna področja.
Sposobnost samostojnega opravljanja manj zahtevnih in zahtevnih razvojnih inženirskih nalog na posameznih ožjih področjih ter samostojnega reševanja posameznih dobro definiranih nalog na področju računalništva in informatike.
Temeljna usposobljenost na področjih upravnih in informacijskih znanosti, ki omogoča nadaljevanje študija na ustreznih programih druge stopnje.
- Mednarnodna primerljivost programa:
Mednarodna primerjava je narejena s štirimi sorodnimi študijskimi programi, in sicer:
- Dodiplomski študij poslovne informatike (business informatics) na Northern Kentucky University v ZDA; informacije dostopne na spletni strani,
- Dodiplomski študij poslovne informatike (Wirtschaftsinformatik) na Technische Universität Wien v Avstriji; informcije dostopne na spletni strani,
- Dodiplomski študij poslovne informatike na Murdoch University, School of Information Technology v Australiji; informacije dostopne na spletni strani,
- Dodiplomski študij upravljalske informatike na Brno University of Techonology, Faculty of Business and Management; informacije dostopne na spletni strani.
Opozorilo: Plačilo laboratorijskih vaj na Fakulteti za računalništvo in informatiko
Navodila za prijavo na opravljanje laboratorijskih vaj v študijskem letu 2019/2020
Študenti, ki v študijskem letu 2019/2020 ne boste redno vpisani na FRI (osebe brez statusa) in želite v tem letu opravljati obveznosti pri posameznih predmetih, se morate pred začetkom študijskega leta prijaviti na laboratorijske vaje pri posameznem predmetu. Prijave so možne v obdobju od 14. do 21. 9. 2019.
Prijavo na opravljanje laboratorijskih vaj izvedete v študijskem informacijskem sistemu STUDIS.
Študenti, ki ste študij prekinili za več let in nimate dostopa do študijskega informacijskega sistema STUDIS, pošljete elektronsko sporočilo na studinfo@fri.uni-lj.si in vam bomo uredili vse potrebno za dostop. Uporabniško ime, ki ga boste prejeli za vstop v STUDIS, je hkrati tudi vaš fakultetni elektronski naslov, na katerega vam bomo pošiljali vsa obvestila in račune.
V študijskem informacijskem sistemu STUDIS izberite predmete, pri katerih želite opravljati laboratorijske vaje. Po končani izbiri boste na fakultetni elektronski naslov prejeli obvestilo o izbranih predmetih in univerzalni plačilni nalog za plačilo stroškov opravljanja laboratorijskih vaj v zimskem semestru. Rok za plačilo stroškov za laboratorijske vaje za zimski semester je 21. 9. 2019.
Podpisano prijavnico ter potrdilo o plačilu morate posredovati v Študentski referat FRI najkasneje do 21. 9. 2019. Dokumente pošljete s priporočeno pošto na naslov Fakulteta za računalništvo in informatiko (Študentski referat), Večna pot 113, 1000 Ljubljana ali pa pošljete na elektronski naslov studinfo@fri.uni-lj.si. Na podlagi prejetega potrdila o plačilu bo Študentski referat potrdil vašo prijavo na laboratorijske vaje. Po potrditvi prijave s strani Študentskega referata boste na vaš fakultetni elektronski naslov prejeli obvestilo, da je bila vaša prijava potrjena.
Račun za laboratorijske vaje, ki jih boste opravljali v poletnem semestru, boste prejeli 25. 1. 2020 z rokom plačila 12. 2. 2020. Računov ne pošiljamo po pošti, temveč samo v elektronski obliki na študentov univerzitetni elektronski naslov, ki je identičen digitalni identiteti, s katero se vstopa v študijski informacijski sistem STUDIS.
Prijavljeni kandidati, ki v navedenem roku ne bodo poravnali finančnih obveznosti za laboratorijske vaje, bodo avtomatsko odjavljeni in vaj v tekočem študijskem letu ne bodo smeli opravljati!
V skladu z 8. členom Študijskih pravil FRI UL so vaje obvezen del študija, njihov sestavni del pa je sprotno delo. Veljavnost opravljenih laboratorijskih vaj in drugih sprotnih obveznosti poteče z zaključkom študijskega leta.
Prispevek za laboratorijske vaje posameznega predmeta se obračuna po veljavnem Ceniku FRI UL na podlagi Pravilnika o prispevkih in vrednotenju stroškov na UL ter Navodil za izvajanje cenika prispevkov, šolnin in stroškov FRI UL. Prispevek za laboratorijske vaje ne zajema opravljanja izpita.
V izogib dodatnim sodnim in odvetniškim stroškom vas prosimo, da finančne obveznosti poravnate pravočasno.
Prijavnica je dosegljiva tukaj.
Predmetnik generacije 2018/2019 in kasneje
- 678 Pravna ureditev javne uprave
- 1069 Grafično oblikovanje
- 688 Management v javnem sektorju
- 866 Metode in tehnike za podporo odločanja v upravi
- 1070 Uporabniški vmesniki
- 867 Ravnanje z ljudmi v upravi
- 868 Informatizacija poslovnih procesov v upravi
- 676 Računalniške komunikacije
- 869 Spletne tehnologije
- Izbirni predmet 1
Fakulteta za upravo - 2. in 3. letnik
- 830 Inšpekcijski nadzor
- 629 Delovno in socialno pravo
- 696 Metodološki praktikum
- 700 Organizacijsko vedenje
- 701 Osnove anketnega raziskovanja v upravi
- 715 Upravljanje projektov
- 821 Poslovna komunikacija v nemškem jeziku
- 823 Angleški jezik za študijske namene
- 824 Alternativni pristopi k razumevanju javne uprave
- 825 Ameriške politike
- 828 Družbena odgovornost
- 831 Javno naročanje
- 833 Lokalna in regionalna samouprava
- 834 Mednarodnopravni vidiki varstva človekovih pravic
- 835 Načrtovanje razvoja in presoja učinkov javnih politik
- 836 Računovodstvo javnega sektorja
- 837 Spletni marketing
- 839 Ustavnopravna kriza Evropske unije
- 829 Elektronski sistemi za upravljanje z dokumenti v javni upravi
Fakulteta za upravo - 3. letnik
Fakulteta za računalništvo in informatiko - 3. letnik
Predmetnik generacije 2015/2016 in kasneje.
- 674 Osnove podatkovnih baz (FRI)
- 678 Pravna ureditev javne uprave (FU)
- 688 Management v javnem sektorju (FU)
- 864 Poslovna inteligenca (FRI)
- 865 Projektni praktikum (FRI)
- 866 Metode in tehnike za podporo odločanja v upravi (FU)
- 867 Ravnanje z ljudmi v upravi (FU)
- 868 Informatizacija poslovnih procesov v upravi (FU)
- Splošne izbirne vsebine 2
- Splošne izbirne vsebine 3
- 681 Tehnologija upravljanja podatkov (FRI)
- 684 Planiranje in upravljanje informatike (FRI)
- 685 Razvoj informacijskih sistemov (FRI)
- 687 Informacijski sistemi v upravi (FU)
- 689 Elektronsko poslovanje (FRI)
- 869 Spletne tehnologije (FRI)
- 870 Upravni postopek in upravni spor (FU)
- Splošne izbirne vsebine 4
- Diplomsko delo
- 63701 Uvod v računalništvo 1. letnik/FRI
- 63703 Računalniška arhitektura 1. letnik/FRI
- 63704 Matematika 1. letnik/FRI
- 63705 Diskretne strukture 1. letnik/FRI
- 63709 Operacijski sistemi 1. letnik/FRI
- 63716 Komunikacijski protokoli in omrežna varnost 2. letnik/FRI
- 63721 Uporabniški vmesniki 2. letnik/FRI
- 63724 Testiranje in kakovost 2. letnik/FRI
- 63765 Podatkovno rudarjenje 2. letnik/FRI
- 63732 Tehnologija programske opreme 2. letnik/FRI
- 63271 Osnove oblikovanja 2. letnik/FRI
- 63745 Angleški jezik nivo A 2. letnik/FRI
- 63746 Angleški jezik nivo B 2. letnik/FRI
- 63747 Angleški jezik nivo C 2. letnik/FRI
- 823 Angleški jezik za študijske namene FU
- 827 Družbena in socialna omrežja FU
- 821 Poslovna komunikacija v nemškem jeziku FU
- 836 Računovodstvo javnega sektorja FU
- 714 Upravljavski informacijski sistemi FU
- 692 Delovno in socialno pravo FU
- 715 Upravljanje projektov FU
- 834 Mednarodnopravni vidiki varstva človekovih pravic FU
- 826 Dobra in etična uprava FU
- 828 Družbena odgovornost FU
- 829 Elektronski sistemi za upravljanje z dokumenti v javni upravi FU
- 707 Praktikum: upravljanje s podatki FU
- 820 Gospodarstvo in javna uprava FU
- 830 Inšpekcijski nadzor FU
- 831 Javno naročanje FU
- 833 Lokalna in regionalna samouprava FU
- 696 Metodološki praktikum FU
- 824 Alternativni pristopi k razumevanju javne uprave FU
- 700 Organizacijsko vedenje FU
- 701 Osnove anketnega raziskovanja v upravi FU
- 822 Politike EU in javni sektor FU
- 832 Jezik in stil poslovno-uradovalnih besedil FU
- 709 Priprava in izvedba projekta za črpanje EU sredstev FU
- 837 Spletni marketing FU
- 839 Ustavnopravna kriza evropske unije FU
- 825 Ameriške politike FU
- 835 Načrtovanje razvoja in presoja učinkov javnih politik FU
- 838 Upravljanje procesov FU
Predmetnik
- 667 Osnove programiranja FRI
- 668 Teorija javne uprave FU
- 669 Temelji ekonomije FU
- 670 Teorija organizacije FU
- 671 Osnove verjetnosti in statistike FRI
- 672 Informatika FU
- 673 Programiranje in algoritmi FRI
- 674 Osnove podatkovnih baz FRI
- Splošne izbirne vsebine - nabor predmetov na FRI
FU = Fakulteta za upravo
FRI = Fakulteta za računalništvo in informatiko
- 675 Metode in tehnike za podporo odločanja v upravi FU
- 676 Računalniške komunikacije FRI
- 677 Osnove umetne inteligence FRI
- 678 Pravna ureditev javne uprave FU
- 679 Ravnanje s človeškimi viri v javni upravi FU
- 680 Informatizacija poslovnih procesov v upravi FU
- 681 Tehnologija upravljanja podatkov FRI
- 682 Spletno programiranje FRI
- Splošne izbirne vsebine- nabor predmetov na FU
FU = Fakulteta za upravo
FRI = Fakulteta za računalništvo in informatiko
- 683 Komuniciranje in vodenje projektov FRI
- 684 Planiranje in upravljanje informatike FRI
- 685 Razvoj informacijskih sistemov FRI
- 686 Upravni postopek in upravni spor FU
- 687 Informacijski sistemi v upravi FU
- 688 Managament v javnem sektorju FU
- 689 Elektronsko poslovanje FRI
- Diplomsko delo
FU = Fakulteta za upravo
FRI = Fakulteta za računalništvo in informatiko
Kreditne točke v okviru splošnih izbirnih vsebin v prvem in drugem letniku, si bo študent pridobil z izbiro predmetov primerljivih akreditiranih študijskih programov na drugih fakultetah ali z izbiro predmetov partnerske institucije tega študijskega programa.
- 823 Angleški jezik za študijske namene
- 827 Družbena in socialna omrežja
- 821 Poslovna komunikacija v nemškem jeziku
- 836 Računovodstvo javnega sektorja
- 714 Upravljavski informacijski sistemi
- 692 Delovno in socialno pravo
- 715 Upravljanje projektov
- 834 Mednarodnopravni vidiki varstva človekovih pravic
- 826 Dobra in etična uprava
- 828 Družbena odgovornost
- 829 Elektronski sistemi za upravljanje z dokumenti v javni upravi
- 820 Gospodarstvo in javna uprava
- 830 Inšpekcijski nadzor
- 831 Javno naročanje
- 833 Lokalna in regionalna samouprava
- 696 Metodološki praktikum
- 824 Alternativni pristopi k razumevanju javne uprave
- 700 Organizacijsko vedenje
- 701 Osnove anketnega raziskovanja v upravi
- 822 Politike EU in javni sektor
- 832 Jezik in stil poslovno-uradovalnih besedil
- 709 Priprava in izvedba projekta za črpanje EU sredstev
- 837 Spletni marketing
- 839 Ustavnopravna kriza evropske unije
- 825 Ameriške politike
- 835 Načrtovanje razvoja in presoja učinkov javnih politik
- 838 Upravljanje procesov