0820 Gospodarstvo in javna uprava

• Študijski program in stopnja: univerzitetni študijski program Upravljanje javnega sektorja 1. stopnja
  • 2. ali 3. letnik
  • Tip predmeta: Izbirni
  • Predavanja: 30
  • Druge oblike študija: 90
  • Samostojno delo: 60
  • Nosilec: dr. Primož Pevcin

1. Cilji in kompetence

Študent

• zna odkriti temeljna razmerja in povezanost med gospodarstvom in javno upravo v sodobnih razvitih in demokratičnih družbah
  • utemelji razvojne in družbeno-politične učinke delovanja javne uprave
  • prepozna glavne ekonomske probleme v sedanjosti, ki so vezani na način delovanja javne uprave in uresničevanje javnih politik
  • loči vpliv delovanja raznih mednarodnih in nadnacionalnih klubov na oblikovanje politik
  • uporabi znanja za obravnavo aktualnega družbeno-ekonomskega problema.

Kompetence

• razumevanje in presojanje javnih politik na področju gospodarstva,
  • razumevanje vpliva makro- in mikroekonomskih elementov v delovanju upravnega sistema,
  • razumevanje delovanja javne uprave pri oblikovanju politik (na področju gospodarstva),
  • sposobnost prepoznati in analizirati probleme v praksi na področju poslovnih ved oziroma delovanja gospodarstva,
  • sposobnost oblikovanja praktičnih rešitev v povezavi z ekonomsko-upravljalskimi problemi sodobnih družb.

• Razmerja in povezanost med gospodarstvom in javno upravo.
  • Endogena razvojna teorija.
  • Družbeno-ekonomski pomen delovanja javne uprave.
  • Državni intervencionizem.
  • Agencijski problem.
  • Administrativni output in nadzor v upravi.
  • Učinki delovanja javne uprave in uresničevanja politik ter njihov vpliv na gospodarstvo.
  • Gospodarska cikličnost in vpliv na obseg državnega intervencionizma.
  • Demografske ter podnebne/okoljske spremembe in vpliv na razmerja med gospodarstvom in javno upravo.
  • Nepopolnosti in omejitve upravnega sistema in politik v praksi.
  • Problemi javnega upravljanja in odločanja.
  • Vloga mednarodnih in nadnacionalnih klubov v oblikovanju razmerij med gospodarstvom in javno upravo.

3. Temeljna literatura in viri

• ALLEN, W. Bruce idr. (2012). Managerial Economics: Theory, Application, and Cases. W.W. Norton, str. 656-727.
  • BESLEY, Timothy (2006). Principled Agents? The Political Economy of Good Government. Oxford University Press, Oxford. str. 1-173.
  • GROSSE, Robert (2005). International Business and Government Relations in 21st Century. Cambridge University Press, Cambridge. str. 23-217.

4. Predvideni študijski rezultati

Študent je zmožen razumeti načine oblikovanja politik na področju gospodarstva v sodobnih družbah ter učinke teh politik, pridobi temeljna znanja o funkcijah in pomeni mednarodnih in nadnacionalnih klubov v gospodarskih odnosih, hkrati pa je usposobljen za obravnavo in pojasnjevanje aktualnih gospodarskih dogajanj in razmerij med gospodarstvom in javno upravo po zaključku predmeta.

5. Metode poučevanja in učenja

• Predavanja
  • Seminarska naloga
  • Skupinska predstavitev