Dan založbe 2017

07. marec, 2017

Dan znanstvene založbe Fakultete za upravo je potekal v torek, 7. marca 2017. Gostja dogodka je bila novinarka in publicistka Mojca Širok, poznavalka italijanskega političnega in družbenega okolja, ki je govorila o poskusih reforme italijanske javne uprave.

Leta 2015 je italijanski parlament sprejel reformo javne uprave. To je bil zadnji v vrsti poskusov za poenostavitev in posodobitev italijanskega birokratskega aparata, razvpitega po svoji počasnosti in neučinkovitosti. Dve leti zatem se ni veliko spremenilo. Vlada premiera Mattea Renzija, ki je pripravila reformo, je padla, reforma je ostala v predalu, enega od njenih delov, ki se nanaša na lokalno upravo, pa je kot neustavnega zavrglo tudi ustavno sodišče.

Italija ima približno tri milijone javnih uslužbencev, največ, dober milijon, jih je v šolstvu in na univerzah, 700.000 v zdravstvu, 600.000 v deželnih in lokalnih upravah, 470.000 v vojski in policiji.

Za javno upravo gre dobrih 10 odstotkov bruto družbenega proizvoda na leto, podobno kot v drugih evropskih državah. Toda, kot je večkrat opozorilo tudi italijansko računsko sodišče, Italija globoko zaostaja v kakovosti in produktivnosti javnih služb.

Na Dnevu založbe smo se zahvalili tudi vsem avtorjem, ki so v študijskih letih 2015/2016 in 2016/2017 izdali nove, ponatisnjene ali dopolnjene ponatise učbenikov ali nove monografije:

1.    izr. prof. dr. Aleksander Aristovnik
2.    as. dr. Jernej Buzeti
3.    lekt. Manica Danko
4.    doc. dr. Mitja Dečman
5.    Mateja Grmek
6.    prof. dr. Štefan Ivanko
7.    prof. dr. Tone Jerovšek
8.    doc. dr. Tatjana Jovanović
9.    mag. Damijana Keržič
10.    prof. dr. Maja Klun
11.    izr. prof. dr. Polonca Kovač
12.    izr. prof. dr. Mirko Pečarič
13.    doc. dr. Iztok Rakar
14.    doc. dr. Tina Sever
15.    doc. dr. Dalibor Stanimirović
16.    izr. prof. dr. Janez Stare
17.    prof. dr. Ljupčo Todorovski.
18.    doc. dr. Mihaela Zavašnik Arčnik

Za darilo so avtorji prejeli knjigo gostje Dneva založbe 2017 Mojce Širok Od Benedikta do Frančiška.

Foto>>